Okiem i piórem

W ubiegłym tygodniu okiem i piórem wiceprezesa Wojciecha Dingesa przedstawiliśmy Wam dokumentację najważniejszych spraw i problemów związanych z funkcjonowaniem i przyszłością szeroko rozumianego transportu zbiorowego na Śląsku. Przedstawionych zostało wiele zagadnień, które będziemy śledzić i komentować. Ponadto, gdy tylko zostaną zminimalizowane obostrzenia, wrócimy do działań popularyzatorskich w świecie rzeczywistym. Co oprócz tych tematów? 

Ubiegłoroczny przykład mostu Wojciech w Zabrzu i tzw. linii piaskowej pokazał, że m.in. dzięki naszym staraniom wokół sprawy zrobił się rozgłos. Najważniejsze jest jednak to, poszły za tym pierwsze decyzje kompetentnych organów (Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków) pozwalające wierzyć w to, że uda się ocalić obiekt. Takich przykładów jak ten z Zabrza jest na Śląsku dużo. W związku z tym niebawem zamierzmy podjąć działania, by zachować dla potomnych kolejne, wartościowe obiekty związane z koleją, nad którymi wisi teraz widmo likwidacji. Dobrym przykładem jest planowany remont hali peronowej przy dworcu kolejowym w Bytomiu, gdzie już znaleźliśmy kilka „perełek”, o które zamierzamy zapytać w związku z planowaną modernizacją. Tak, by ten unikalny obiekt nie zatracił nic ze swojego niepowtarzalnego charakteru po zakończeniu prac. Zapewne przyłączymy się lub będziemy starali się w inny sposób pomóc i doradzić w kolejnych sprawach, które rozpoczęły swój bieg. Choćby tak, jak ma to miejsce w przypadku starań osób chcących ocalić dawną parowozownię w Katowicach. Na horyzoncie są też i inne miejsca, którym grozi bezpowrotne zniknięcie. A wolelibyśmy je uratować.

DCIM100MEDIADJI_0539.JPG

Czas na kilka słów niżej podpisanego jako redaktora naczelnego portalu Silesia Info Transport, piszącego od niespełna 6 lat o kolei w naszym regionie. Od początku najcenniejsze są dla nas sygnały zgłaszane przez Czytelników. I dlatego zapadła decyzja, że będziemy was informować nie tylko tylko piórem, ale i okiem. Za kilkadziesiąt godzin w sieci zadebiutuje kanał Silesia Info TVansport (pisownia poprawna). To dla nas duże wyzwanie. Zaczynamy m.in. od trzyodcinkowej serii o wspomnianej wyżej hali peronowej bytomskiego dworca oraz bieżących informacji. Okres do Wielkiej Nocy traktujemy jak czas „rozgrzewkowy”. Tak, by potem osiągnąć pełną moc funkcjonowania. Tutaj wiele będzie zależało od tego, jak będzie wyglądała nasza „wirusowa przestrzeń do życia”. Wraz z luzowaniem obostrzeń pojawią się relacje na żywo. Paleta pomysłów jest rozbudowana, jednak zmuszeni jesteśmy wstrzymać się z ich realizacją. 

Teraz ponownie kilka słów niżej podpisanego, jako wiceprezesa KnŚ. Piórem portalu Silesia Info Transport relacjonujemy działalność stowarzyszenia i chcemy czynić to również okiem Silesia Info TVansport. Nie możemy jednak być wszędzie. Ale będziemy chcieli przekazać jak najwięcej. Dlatego zwracamy się do Was z prośbą o przesyłanie nam różnych filmów i zdjęć o tematyce kolejowej. Mogą to być relacje z imprez (wiemy – ciężko teraz), jak również pokazujące zdarzenia z codziennego życia w środkach transportu zbiorowego. Oczywiście z poszanowaniem wszelakich praw autorskich ich twórców. Przykład. Jednym z pierwszym materiałów, przewidywanych do prezentacji w Silesia Info TVansport miała być relacja filmowa z zaplanowanych na miniony weekend przejazdów pociągami retro organizowaną przez Turystykę Kolejową TurKol.pl. Na imprezę wybierało się dwóch naszych sympatyków i miał powstać ciekawy materiał audiowizualny. Jednak zwiększenie obostrzeń w związku z pandemią sprawiło, że przejazdy odwołano. Co nie zmienia postaci, że nadal chcemy, by w przyszłości pojawiały się materiały z imprez dla miłośników kolei. Bo przecież też nimi jesteśmy i jednym z zadań stowarzyszenia jest promocja kolei np. poprzez przekazywanie informacji o takich zlotach czy okolicznościowych przejazdach…

Dlaczego tak? Stowarzyszenie od początku bardzo poważnie podchodzi do współpracy z mediami, a że niżej podpisanemu, jako siedzącemu już kilkadziesiąt lat w tej branży przyszło to organizacyjnie i technicznie „ogarnąć”, to tylko i wyłącznie zasługa profesji, jaką się param. I zależy nam na tym by na łamach SIT i KnŚ pojawiło się jak najwięcej informacji i ciekawostek, tworzonych nie tylko naszym okiem i piórem, lecz również oczami i piórami naszych sympatyków i sprzymierzeńców. Zapraszamy do współpracy….

Jerzy Gościński, wiceprezes stowarzyszenia Kolej na Śląsk.
Redaktor naczelny portalu Silesia Info Transport oraz współautor i redaktor bloga „OKnO na Śląsk”

Dodaj komentarz